Metal Laminat Kaplamalar


Metal Laminat Kaplamalar/Arpa

 • 2015-HWK
 • 2008-SAT
 • 2008_jz
 • 2003-SAT

Metal Laminat Kaplamalar/Merino

 • 99988-MT
 • 99989

 

Yangın Geciktirici Laminat Kaplamalar

Yangın geciktirici dekoratif yüksek basınç laminatları EN 438-3 HGF / VGF kalite standartlarına göre üretilmektedir.

Yangın geciktirici HPL paneller, standart ürünlere nazaran özel halojensiz katkılarla üretilerek bilhassa yangına dayanıklı hale getirilmektedir. Yangın geciktirici özel kimyasallarla geliştirilmiş dekor kağıtları ile üretilmektedirler.

Yangın Geciktirici laminatlar yangına sebep olan kaynak, öngörülen sürede etkisiz hale getirilene kadar alevin yayılmasına izin vermemektedir. Halojensiz yangın geciktirici kimyasallar kullanılması toksik gaz riskini de azaltmaktadır.

Uygulama Alanları: Yangın geciktirici yüzey malzemeleri duvar panelleri ve kapılar, mobilya ve uygulamaları için uygundur.

Özel konstrüksiyonlar örneğin demiryolu istasyonları ve havaalanları, alışveriş ve dinlenme tesisleri, genel mekanlar, oteller, okullar, bakım evleri ve hastaneler gibi özel yasal güvenlik düzenlemeleri olan uygulama alanları için idealdir.

Doğal Ahşap Kaplama

 

Ahşabı 1800’lerde genişliği 1,50 metreden fazla olmayan çok ilkel bir makine

ile ilk dilimleyen Amerikalılardı. Sonrakiler Fransız Sanson Vallette

ve Gardean’dı. (1870).

İtalya’ da 1901′ de Cremano ailesi yatay dilimleyici ile kaplama tekniğinin

yaratıcılarındı.

Bu ince yapraklar uygulamacıların esasen kullanılan ahşap miktarını

azaltarak daha hafif ve ucuz mobilya üretmelerini sağladı.

Kaplamacılık, kaplama katmanının alt konstrüksiyon

(petek paneller, MDF, sunta, kontrplak vb.) üzerine tutkal

ile yapıştırılmasıyla yapılmaktadır.

Bu işlem ahşap ürünlerin, masif ahşapta gözlemlenen dönme

ya da yarılma olayları olmadan imalatını mümkün kıldı.

Daha da ötesi, kaplama kullanılarak masif ashapta geniş varyasyonları

sebebiyle uygulanamayan kök ve egzotik ağaç türleri işlenebilir hale geldi.


Endüstriyel Ahşap Kaplama

Ekolojik ve çevre kirliliği problemleri, çevremizi korumak, miras ormanlarımızı sürdürebilmek ve yaşadığımız çevre koşullarını geliştirmek adına daha da önemli hale geldi. Bununla ilgili yapılan yeni çözüm araştırmaları da endüstriyel kaplama üretimine liderlik etmiştir. Ekolojik ve toksikolojik kaygılarla bu yöntem ile yeni desenler elde etmemize olanak sağlamaktadır.

Endüstriyel kaplamalar pek çok ince ahşap kaplama katmanlarından oluşmaktadır. Her bir katman bağımsız olarak renklendirilmekte ve belirli teknik yöntemlerle bir araya getirilerek masif ahşap oluşturulmaktadır. Ve sonrasında bu masif ahşaplardan farklı teknik kesim yöntemleri ile dilimlenerek mobilya üretimine hazır kaplamalar elde edilmektedir.

Endüstriyel kaplama üretimi için doğal kaplamanın özündeki zehirli maddeleri çıkararak son ürünün çevreyi kirletmeden çıkmasını sağlayan üretim hatları kullanılmaktadır. Ve yine üretim için ağaçlandırma bölgelerindeki hızlı büyüyen ağaçlar seçilmektedir. Bu sayede nesli tükenmekte olan ağaçların koruma altına alınması, ormanların sürdürülebilirliği arttırılmakta ve gelecek nesillere daha yeşil daha temiz bir doğa bırakılması hedeflenmektedir.

Endüstriyel kaplamaların ahşap üretiminde sağladığı pek çok avantaj vardır.

Öncelikle sabit ölçülerde üretildiği için ahşabın tüm limitleri ile kullanılmasına ve minimum fire ile çalışmasına izin vermektedir. Malzeme tüm kalınlığınca renklendirildiği için ilk cilalı kullanım sonrasında, zımparalanarak yeniden cilalanması da mümkündür. Ve en önemli özelliği herhangi bir ağacı taklit ederek değil, tamamıyla kendi öz karakterini dokusunu rengini alarak modern iç dekorasyon ile uyum sağlamaktadır. Bunun yanı sıra tasarımın sınırsız limitlerinde farklı şekil ve renklerle değişik stiller grafik tasarımları da oluşturmak mümkündür.

Renklendirilmiş Ahşap Kaplama

Ahşap kaplamalar estetik kaygılarla, genellikle tomruktan tomruğa ortaya çıkan renk farklılıklarını gidermek için renklendirilmektedir.

Renklendirilmiş ahşap kaplamalar, kaplamanın estetik karakterini homojenleştirerek, sadece aynı tür ağacın farklı tomrukları arasındaki değil, aynı tomruk içerisinde bile görülebilen açık ve koyu damarlar farklılıklarını ortadan kaldırarak, renk devamlılığını sağlamaktır.

Mobilya üreticilerine sağladığı faydalar o kadar büyüktür ki, renklendirilmiş kaplama kullanmak farklı renk tonlarının eşleştirilmesi ve sonucunda oluşan yüzey rötuşlama ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Renklendirme ahşabın damarlarını belirginleştirir ve herhangi doğal üç boyutlu özelliği; kök, janjan, kuşgözleri, kapitone vb. daha derinlemesine gösterir.

Ahşabın renklendirilmesinin en önemli özelliği sınırsız potansiyeli ile, yıllar geçtikçe, modaya uygun olarak yaratılabilen sınırsız mevcut renk çeşitliliğinde ve üretilebilir tonlarındadır.

“Tabu” firmasının bizlere ahşap kaplamalarda renk sabitliğini sağlamak üzere sunduğu renklendirilmiş ahşap kaplamalar ile renklendirilme işlemi özel bir teknoloji ile sadece yüzeyde değil kaplamanın özüne kadar yapılmaktadır. Bu sayede homojen bir renk elde edilmekte ve zımpara işlemi sonrasında dahi renk farklılığı gözlenmemektedir.

Tabu renklendirilmiş ahşap kaplamalar ile;

 • Fire miktarı azalmakta
 • Renk kontrolü sağlanmakta
 • Üretim hızlanmaktadır

Bu da mobilya üretim sürecindeki standardizasyona öncü olmaktadır.

3D Ahşap Kaplama

YENİ YÜZEYLER

Yüzeylere yeni bir hayat verin, merak, görsel ve dokunma merakı yaratın, yeni duygular.

Genel olarak mobilya ve mefruşat sektörü için çok çeşitli bileşenleri gerçekleştiren yüzeyler, hepsi yüksek kalite ve profesyonelliğimizin ve tutkumuzun sonucu olarak karakterize edilir.

HPL : YÜKSEK BASINÇ LAMİNATI

Yüksek ısı ve basınç etkisiyle beraber kraft kâğıtları – dekor kâğıdı ve overlay tabakasının fenolik reçine ve melamin formaldehit emprenye edilerek, çok katlı preslerde preslenmesi ile elde edilen yüzey kaplama malzemesidir.

Teknik, estetik, ekonomik olması, kullanımının kolaylığı ve hijyenikliğinin yanı sıra isteğe bağlı sınırsız tasarım ve görüntü sağlar.

Plakalar halinde üretilen laminat malzemeler kalınlıkları, yüzey şekilleri ve farklı ebatları ile mimari projelerde, tasarımcıların çözüm ortağıdır.

PRES CİNSİ : Çok Katlı Preslerde
UYGULAMA ISISI : 170 °C
UYGULANAN BASINÇ : 70-100 bar
BASINÇ SÜRESİ : 60-90 saniye

 

HPL YÜKSEK BASINÇLI LAMİNAT ÜRETİMİ

HPL Laminat, Reçine emme yeteneği olan selulozik kâğıtların, melamin formaldehit ve fenol formaldehit reçineleriyle emprenye edildikten sonra sıcaklık ve basınç etkisiyle beraber preslenerek plakalar halinde elde edilen homojen yüzey kaplama malzemeleridir.

Kraft kâğıtlarının (A) fenolik reçine emprenye edilmesiyle oluşan selulozik katman laminata direnç, kalınlık ve esneklik sağlayan tabakayı oluşturur. Elde edilen tabakanın üzerine melamin formaldehit ile emprenye edilmiş; laminata desen ve şekil veren dekor kâğıtları (B) konulur. Son olarak yüzeyin aşınma, ısı, darbelere ve suya karsı direncini arttıran melamin formaldehit ve reçine katkılı koruyucu şeffaf tabaka; Overlay (C) konulur. Çok katlı preslerde yüksek ısı 140-160 C ve yaklaşık 70-100 Bar basınç altında gerçekleşen birleşim sırasında emprenye edilen fenolik reçinenin yoğunlaşması ile homojen, pürüzsüz ve iç kohezyon kuvveti yüksek malzeme oluşur.

Oluşan iç kohezyon kuvveti, kütlenin molekül yapısında çok iyi bir bütünleşme sağladığı için laminat, bakteri tutmama özelliğine de sahiptir. Bu özelliğinden dolayı sağlık kuruluşlarının tercih sebebidir. Preslenme sırasında kullanılan metal saçlar ile laminatın yüzey şekli de oluşur.

Laminata kullanım alanına, fonksiyonlarına, çizilme katsayısı, aşınma mukavemetine göre çeşitlenen teknik özelliklerde yüzey şekli belirlemek mümkündür. Teknik, estetik, ekonomik olması, kullanımının kolaylığı ve hijyenikliğinin yanı sıra isteğe bağlı sınırsız tasarım ve görüntü sağlar.

HPL YÜKSEK BASINÇLI LAMİNAT ÜRETİMİ HPL LAMİNAT TEMİZLİĞİ
 • İç dekorasyonlarda tüm sabit ve hareketli mobilyalar
 • Bina dış cephe kaplamaları
 • Otel dekorasyonları
 • Islak hacimler ( Tuvalet, duş ve soyunma kabinleri )
 • Kapılar
 • Telora dolaplar, Seperasyon dolapları
 • Ofis dekorasyonları ve büro mobilyaları
 • Mutfak ve banyo dolap kapakları
 • Banko ve Tezgâhlar
 • Duvar Kaplamaları
 • Kolon Kaplamaları
 • Tavan Kaplamaları
 • Hastane, laboratuvar mobilyaları
 • Okul mobilyaları, Yazı tahtaları
 • İstikamet levhaları
HPL Laminat malzemeler hijyeniktir ve normal temizlik dışında özel bir bakım gerektirmemektedir.

Su geçirmeyen homojen yüzey özelliği ile kaynayan su, buhar ve genel temizleyicilerden etkilenmeden kolaylıkla temizlenir.

Sadece yüksek asit ve bazlara karşı dikkatli olmak gerekir.


CPL : SÜREKLİ BASINÇ LAMİNATI

Rulo laminat olarak da isimlendirilir. Üstte ve altta karşılıklı iki silindir arasında gerili olarak çalışan çelik bantlar arasından, yaklaşık 170 °C derece ısı altında, 15 – 45 Bar basınç sağlanarak 60 saniyelik bir sürede geçirilerek elde edilir.

PRES CİNSİ : İki Silindir Arası
UYGULAMA ISISI : 170 °C
UYGULANAN BASINÇ : 15-45 bar
BASINÇ SÜRESİ : 60 saniye

STANDART LAMİNAT

EN 438 Normlarına gore 0.7 mm ile 1.8mm kalınlıklar arasında üretilebilen ve sunta MDF benzeri malzemeler ile preslenerek kullanılabilen dekoratif laminat kaplama malzemesidir. Convex ve concav yönde uygun çap oranları ile yüzey formu verilebilmektedir. Normalde yüzeylerinde dekor kâğıdını koruyan ve yüzey direncini arttıran overlay tabakası bulunmaktadır. Yüzey direnci, hijyenikliği, belirginlik ve parlaklığı, standart laminatların ana özellikleri arasında yer alır. İsteğe bağlı olarak B1 ve benzer standartlara uygun olarak yangın geciktirici özellikte özel imalat yapılabilmektedir. Malzemelerin nakliye ve imalat aşamasında alabileceği darbelere karşı yüzey koruması folyolu ve folyosuz alternatifleri mevcuttur.


POSTFORMING LAMİNAT

Özel makinalarda sıcaklık etkisi ile içbükey ya da dışbükey yönde, dönme çapı belirlenerek istenilen formu alabilen ve soğutulduğunda da aldığı formu koruyan dekoratif laminat kaplama malzemesidir. Bu sayede İç mimar ve mimarlara, geniş ve farklı desen çeşitleri sağladığı yelpazede tasarım özgürlüğü ve uygulama çözüm kolaylığı sağlar. Tüm mobilya endüstrisini içeren geniş bir uygulama alanına sahiptir. İsteğe bağlı olarak yangın geciktirici özellikte özel imalat yapılabilmektedir. Malzemelerin nakliye ve imalat aşamasında alabileceği darbelere karşı yüzey koruması folyolu ve folyosuz alternatifleri mevcuttur. Mat yüzeylerde kalınlık genellikle 0,7 mm’dir

KOMPAKT LAMİNAT

Kalınlıkları 30 mm e kadar çıkabilen, tek yüzü ya da çift yüzü dekoratif kâğıt ile kaplı kendi kendini taşıyabilen HPL kaplama malzemesidir. Kompakt Laminat, fiziksel özellikleri ile özellikle neme karşı ve tüm mekanik gerilimlere karşı yüksek dayanım gereken uygulamalar için birebir çözümdür.

Boyutsal sabitliği ile dikey bölücülerde ve kendi kendini taşıyabilen çalışma yüzeylerinde tercih edilen bir malzemedir. İsteğe bağlı olarak yangın geciktirici özellikte özel üretim yapılabilmektedir ve yüzey koruyucusu olarak folyolu ve folyosuz alternatifleri bulunmaktadır.

Yüzeyinde aşınma, ısı, darbelere ve suya karsı direncini arttıran koruyucu şeffaf tabaka; Overlay bulunmaktadır.

Plakalar halinde üretilen Kompakt laminatlar basit bir kesme işlemi ile ebatlaşarak uygulamaya hazır hale getirilebilmektedir.

Kendi kendini taşıyan ve kompakt bir malzeme olması ve ile özellikle cubicle sistemleri, wc kabinleri, soyunma dolapları için ideal bir malzemedir.


DIŞ CEPHE KOMPAKT LAMİNAT

Dış cephe uygulamalarında özellikle giydirme cephelerde kullanılmak üzere tasarlanmış Kompakt Laminatlardır. Kompakt laminatlar imalat aşamasında gerçekleşen bazı teknik farklılıklar ile Dış Cephe koşullarına karşı mükemmel uyum sağlayan özellikler kazanmaktadır.

Yüzeyinde DIN 54001 ve ISO 4586/II normlarına uyumlu dekoratif kâğıtları kullanılarak malzemenin ışığa karşı direnci sağlanmaktadır. Yine özel kimyasallar ile karıştırılan melamin ve fenolik reçineler, malzemenin UV ışınlara ve dış cephe koşullarına karşı dayanıklılığını sağlar. Tasarım detaylarına göre yapıştırma ve mekanik montaj sistem uygulama şekilleri mevcuttur. Uygulama şekillerine göre 6 mm 8 mm ve 10 mm kalınlıkta çift yüzlü üretilebilen dış cephe kompakt laminatları, cephe tasarımlarında doğal malzeme olarak sağladıkları desen çeşitliliği dayanıklılık solmazlık garantisi ve uygulama kolaylığı ile sınırsız tasarımların yansıtıcısıdır.


LABORATUAR KOMPAKT LAMİNAT

Kimyasal elementlere karşı yüksek dayanımlı olarak, laboratuvarlarda, ameliyathaneler vb. hijyenik mekan tasarımlarında kullanılmak üzere üretilen özel Kompakt Laminatlardır. Yüzeyinde gerçekleştirilen özel bir işlem ile Kompakt Laminat kimyasal elementlere karşı yüksek direnç kazanır. Asit ve bazlara karşı kazandığı yüksek direnç ile özellikle laboratuvar tezgâhları için ideal çözümdür.


UNICOLOR

Kompakt laminatların düşey kesitlerinde ve köşe bitişlerinde görünen kraft rengine alternatif olarak geliştirilen malzemedir. Malzemenin selüloz tabakasını oluşturan kraft kâğıtları yerine tamamıyla melamin emprenye edilmiş desen kâğıtları kullanılarak yüzeyindeki dekor kâğıdı renginin tüm kesitte homojen olarak görülmesini sağlar. Plakalar halinde üretilen malzeme uygulama detaylarına göre istenilen şekilde ebatlandırılabilmektedir. Kenar bitişlerinde ebatlama sonrasında zımparala tavsiye edilmektedir.

Tüm dekor renklerinde ve  1.2 mm ile 12 mm kalınlık arasında üretilebilmektedir.


SOLID CORE

Malzemenin düşey kesitinde ve kenar bitişlerinde görülen kraft rengi yerine, selüloz tabakasında kullanılan yüzey dekor kâğıdı ile 5 farklı renk alternatifiyle üretilen kompakt laminat malzemedir. Solid Core malzeme; Unicolor kompakt malzemeden, iç tabakayı oluşturan 5 ana rengin, yüzeyde istenilen tüm yüzey desen kâğıdı alternatifleri ile birleştirilebilme özelliği ile farklılaşır.


MULTICOLOR

Multicolor, malzemenin düşey kesitlerinde ve kenar bitişlerinde çift renkli kesitler görebilme imkânı sağlayan ve bu nedenle Malzemenin iç yüzeyini oluşturan selülozik tabakada çift renk kullanılması ile elde edilen çift yüzlü kompakt laminattır. Özellikle yatay uygulamalarda estetik kaliteyi arttırmak amacıyla ideal çözüm üretir.

 

Manyetik dokulu metal laminat kaplamalardır.

Yüzey dokusuna göre tebeşir ya da boardmarker ile yazılıp silinebilirlik özelliği yazı tahtaları için fonksiyoneldir.

Aynı zamanda manyetik dokusu, yüzeyine mıknatısla istenilen objeleri tutturulabilmesini sağlar.

Kullanıldığı alanlar:

• Okullarda yazı tahtaları için
• Ofis ve dekorasyon projelerin de
• Panolarda
• Bölücü panellerde
• Dolap kapaklarında kullanılarak çağdaş mekanlar yaratılmaktadır.

 

MALZEMENİN TANIMI

Yüksek Basınçlı Dekoratif Laminatların yüzeyinde kullanılan dekor kâğıdı yerine alüminyum, bakır, pirinç, paslanmaz çelik gibi gerçek metal yüzeylerin kullanılmasıyla elde edilen HPL laminat kaplamadır. Farklı dokusu ve özel yüzeyleri ile iç dekorasyon ve mobilya tasarımlarında farklı ve şık ortamlar yaratma imkânı kazandırmaktadır. Metal laminatlar yüzeylerinde, taşıma ve imalat sırasında metal yüzeye gelebilecek darbelere karşı korunmasını sağlayan koruyucu folyo bulunur. Koruyucu folyonun imalat aşaması sona erene kadar çıkartılmaması tavsiye edilir.

Kalınlıklarına ve yüzey çeşitlerine göre belirlenen çaplarda konveks ve konkav eğrilik verilebilen metal laminatların Standart ve Postforming özellikli alternatifleri ile daha geniş tasarım alanları yaratmaktadır. Metal laminatlar, koruyucu folyo üzerinde belirlenen ok yönünde kullanılmalıdır aksi kullanımda ton farklılıkları gözlemlenebilmektedir.

Doğal ürünlerin karakteristik özelliği olarak bilinen sapmalardan dolayı, metal laminatlar, normal HPL laminat kaplamalara oranla daha fazla renk farklılıkları gösterebilirler.

Metallerin üretim aşamasında izlenen yöntemler gereği, görünümdeki ufak farklılıklar kaçınılmazdır. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, aynı uygulama içerisinde sadece aynı üretim serisinden çıkmış laminatların kullanılmasıdır. Plakaların üzerindeki folyolarda yazan üretim tarihlerinden serileri takip edebilirsiniz.

DİKKAT!
Koruyucu folyo ile kaplı yüzeyler hiçbir şekilde uzun süre ile ışığa tutulmamalıdır. Bu işlem yüzeydeki folyonun çıkartılmasında sorun yaratabilir. Koruyucu folyo sıvılara karşı geçirimsiz değildir.

UYGULAMA ALANLARI

Daha detaylı bilgi için müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz. Yüzeyler solvent içermeyen tüm sıvılara ve ev eşyalarına karşı dayanımlıdır.

BAKIM VE TEMİZLİK

Yüzeyi temizlemek için nemli bir bez ve aşındırıcı içermeyen hafif bir temizlik malzemesi kullanabilirsiniz. Solventler, ürün tablosunda polyester ve UV-lacquer olarak işaretlenenlere asla sürülmemek kaydı ile çok dikkatli kullanılmalıdır. Tutkal atıkları gibi inatçı lekeler, temizleyici petrol kullanılarak dikkatlice temizlenebilir: Sıvıların uzun süreçlerde yüzeyde kalarak etki etmesine engel olun.

PVC Membran Folyolar, ana materyal PVC reçinesi, yüksek sıcaklığa ve darbelere karşı dayanıklılığı arttıran maddeler ve plastikleştiricilerden oluşur. 3 kısımdan meydana gelir.

• Yarı saydam üst katman (0,08 mm)

• Baskı için ana tabaka (0,07 mm)

• Yarı saydam alt katman (0,25 mm)