LAMİNATLAR

DEKORATIF LAMINAT KAPLAMALAR

KOMPAKT LAMINAT - CDF KAPLAMALAR

MANYETIK YAZI TAHTASI LAMINAT

METAL LAMINAT KAPLAMALAR

YANGIN GECIKTIRICI LAMINAT KAPLAMALAR

YAZI TAHTASI LAMINATI


Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

Doğal Ahşap Kaplama

 

Ahşabı 1800’lerde genişliği 1,50 metreden fazla olmayan çok ilkel bir makine

ile ilk dilimleyen Amerikalılardı. Sonrakiler Fransız Sanson Vallette

ve Gardean’dı. (1870).

İtalya’ da 1901′ de Cremano ailesi yatay dilimleyici ile kaplama tekniğinin

yaratıcılarındı.

Bu ince yapraklar uygulamacıların esasen kullanılan ahşap miktarını

azaltarak daha hafif ve ucuz mobilya üretmelerini sağladı.

Kaplamacılık, kaplama katmanının alt konstrüksiyon

(petek paneller, MDF, sunta, kontrplak vb.) üzerine tutkal

ile yapıştırılmasıyla yapılmaktadır.

Bu işlem ahşap ürünlerin, masif ahşapta gözlemlenen dönme

ya da yarılma olayları olmadan imalatını mümkün kıldı.

Daha da ötesi, kaplama kullanılarak masif ashapta geniş varyasyonları

sebebiyle uygulanamayan kök ve egzotik ağaç türleri işlenebilir hale geldi.


3D Ahşap Kaplama

YENİ YÜZEYLER

Yüzeylere yeni bir hayat verin, merak, görsel ve dokunma merakı yaratın, yeni duygular.

Genel olarak mobilya ve mefruşat sektörü için çok çeşitli bileşenleri gerçekleştiren yüzeyler, hepsi yüksek kalite ve profesyonelliğimizin ve tutkumuzun sonucu olarak karakterize edilir.

HPL : YÜKSEK BASINÇ LAMİNATI

Yüksek ısı ve basınç etkisiyle beraber kraft kâğıtları – dekor kâğıdı ve overlay tabakasının fenolik reçine ve melamin formaldehit emprenye edilerek, çok katlı preslerde preslenmesi ile elde edilen yüzey kaplama malzemesidir.

Teknik, estetik, ekonomik olması, kullanımının kolaylığı ve hijyenikliğinin yanı sıra isteğe bağlı sınırsız tasarım ve görüntü sağlar.

Plakalar halinde üretilen laminat malzemeler kalınlıkları, yüzey şekilleri ve farklı ebatları ile mimari projelerde, tasarımcıların çözüm ortağıdır.

PRES CİNSİ : Çok Katlı Preslerde
UYGULAMA ISISI : 170 °C
UYGULANAN BASINÇ : 70-100 bar
BASINÇ SÜRESİ : 60-90 saniye

 

HPL YÜKSEK BASINÇLI LAMİNAT ÜRETİMİ

HPL Laminat, Reçine emme yeteneği olan selulozik kâğıtların, melamin formaldehit ve fenol formaldehit reçineleriyle emprenye edildikten sonra sıcaklık ve basınç etkisiyle beraber preslenerek plakalar halinde elde edilen homojen yüzey kaplama malzemeleridir.

Kraft kâğıtlarının (A) fenolik reçine emprenye edilmesiyle oluşan selulozik katman laminata direnç, kalınlık ve esneklik sağlayan tabakayı oluşturur. Elde edilen tabakanın üzerine melamin formaldehit ile emprenye edilmiş; laminata desen ve şekil veren dekor kâğıtları (B) konulur. Son olarak yüzeyin aşınma, ısı, darbelere ve suya karsı direncini arttıran melamin formaldehit ve reçine katkılı koruyucu şeffaf tabaka; Overlay (C) konulur. Çok katlı preslerde yüksek ısı 140-160 C ve yaklaşık 70-100 Bar basınç altında gerçekleşen birleşim sırasında emprenye edilen fenolik reçinenin yoğunlaşması ile homojen, pürüzsüz ve iç kohezyon kuvveti yüksek malzeme oluşur.

Oluşan iç kohezyon kuvveti, kütlenin molekül yapısında çok iyi bir bütünleşme sağladığı için laminat, bakteri tutmama özelliğine de sahiptir. Bu özelliğinden dolayı sağlık kuruluşlarının tercih sebebidir. Preslenme sırasında kullanılan metal saçlar ile laminatın yüzey şekli de oluşur.

Laminata kullanım alanına, fonksiyonlarına, çizilme katsayısı, aşınma mukavemetine göre çeşitlenen teknik özelliklerde yüzey şekli belirlemek mümkündür. Teknik, estetik, ekonomik olması, kullanımının kolaylığı ve hijyenikliğinin yanı sıra isteğe bağlı sınırsız tasarım ve görüntü sağlar.

HPL YÜKSEK BASINÇLI LAMİNAT ÜRETİMİ HPL LAMİNAT TEMİZLİĞİ
 • İç dekorasyonlarda tüm sabit ve hareketli mobilyalar
 • Bina dış cephe kaplamaları
 • Otel dekorasyonları
 • Islak hacimler ( Tuvalet, duş ve soyunma kabinleri )
 • Kapılar
 • Telora dolaplar, Seperasyon dolapları
 • Ofis dekorasyonları ve büro mobilyaları
 • Mutfak ve banyo dolap kapakları
 • Banko ve Tezgâhlar
 • Duvar Kaplamaları
 • Kolon Kaplamaları
 • Tavan Kaplamaları
 • Hastane, laboratuvar mobilyaları
 • Okul mobilyaları, Yazı tahtaları
 • İstikamet levhaları
HPL Laminat malzemeler hijyeniktir ve normal temizlik dışında özel bir bakım gerektirmemektedir.

Su geçirmeyen homojen yüzey özelliği ile kaynayan su, buhar ve genel temizleyicilerden etkilenmeden kolaylıkla temizlenir.

Sadece yüksek asit ve bazlara karşı dikkatli olmak gerekir.


CPL : SÜREKLİ BASINÇ LAMİNATI

Rulo laminat olarak da isimlendirilir. Üstte ve altta karşılıklı iki silindir arasında gerili olarak çalışan çelik bantlar arasından, yaklaşık 170 °C derece ısı altında, 15 – 45 Bar basınç sağlanarak 60 saniyelik bir sürede geçirilerek elde edilir.

PRES CİNSİ : İki Silindir Arası
UYGULAMA ISISI : 170 °C
UYGULANAN BASINÇ : 15-45 bar
BASINÇ SÜRESİ : 60 saniye

STANDART LAMİNAT

EN 438 Normlarına gore 0.7 mm ile 1.8mm kalınlıklar arasında üretilebilen ve sunta MDF benzeri malzemeler ile preslenerek kullanılabilen dekoratif laminat kaplama malzemesidir. Convex ve concav yönde uygun çap oranları ile yüzey formu verilebilmektedir. Normalde yüzeylerinde dekor kâğıdını koruyan ve yüzey direncini arttıran overlay tabakası bulunmaktadır. Yüzey direnci, hijyenikliği, belirginlik ve parlaklığı, standart laminatların ana özellikleri arasında yer alır. İsteğe bağlı olarak B1 ve benzer standartlara uygun olarak yangın geciktirici özellikte özel imalat yapılabilmektedir. Malzemelerin nakliye ve imalat aşamasında alabileceği darbelere karşı yüzey koruması folyolu ve folyosuz alternatifleri mevcuttur.


POSTFORMING LAMİNAT

Özel makinalarda sıcaklık etkisi ile içbükey ya da dışbükey yönde, dönme çapı belirlenerek istenilen formu alabilen ve soğutulduğunda da aldığı formu koruyan dekoratif laminat kaplama malzemesidir. Bu sayede İç mimar ve mimarlara, geniş ve farklı desen çeşitleri sağladığı yelpazede tasarım özgürlüğü ve uygulama çözüm kolaylığı sağlar. Tüm mobilya endüstrisini içeren geniş bir uygulama alanına sahiptir. İsteğe bağlı olarak yangın geciktirici özellikte özel imalat yapılabilmektedir. Malzemelerin nakliye ve imalat aşamasında alabileceği darbelere karşı yüzey koruması folyolu ve folyosuz alternatifleri mevcuttur. Mat yüzeylerde kalınlık genellikle 0,7 mm’dir

Manyetik dokulu metal laminat kaplamalardır.

Yüzey dokusuna göre tebeşir ya da boardmarker ile yazılıp silinebilirlik özelliği yazı tahtaları için fonksiyoneldir.

Aynı zamanda manyetik dokusu, yüzeyine mıknatısla istenilen objeleri tutturulabilmesini sağlar.

Kullanıldığı alanlar:

• Okullarda yazı tahtaları için
• Ofis ve dekorasyon projelerin de
• Panolarda
• Bölücü panellerde
• Dolap kapaklarında kullanılarak çağdaş mekanlar yaratılmaktadır.

 

MALZEMENİN TANIMI

Yüksek Basınçlı Dekoratif Laminatların yüzeyinde kullanılan dekor kâğıdı yerine alüminyum, bakır, pirinç, paslanmaz çelik gibi gerçek metal yüzeylerin kullanılmasıyla elde edilen HPL laminat kaplamadır. Farklı dokusu ve özel yüzeyleri ile iç dekorasyon ve mobilya tasarımlarında farklı ve şık ortamlar yaratma imkânı kazandırmaktadır. Metal laminatlar yüzeylerinde, taşıma ve imalat sırasında metal yüzeye gelebilecek darbelere karşı korunmasını sağlayan koruyucu folyo bulunur. Koruyucu folyonun imalat aşaması sona erene kadar çıkartılmaması tavsiye edilir.

Kalınlıklarına ve yüzey çeşitlerine göre belirlenen çaplarda konveks ve konkav eğrilik verilebilen metal laminatların Standart ve Postforming özellikli alternatifleri ile daha geniş tasarım alanları yaratmaktadır. Metal laminatlar, koruyucu folyo üzerinde belirlenen ok yönünde kullanılmalıdır aksi kullanımda ton farklılıkları gözlemlenebilmektedir.

Doğal ürünlerin karakteristik özelliği olarak bilinen sapmalardan dolayı, metal laminatlar, normal HPL laminat kaplamalara oranla daha fazla renk farklılıkları gösterebilirler.

Metallerin üretim aşamasında izlenen yöntemler gereği, görünümdeki ufak farklılıklar kaçınılmazdır. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, aynı uygulama içerisinde sadece aynı üretim serisinden çıkmış laminatların kullanılmasıdır. Plakaların üzerindeki folyolarda yazan üretim tarihlerinden serileri takip edebilirsiniz.

DİKKAT!
Koruyucu folyo ile kaplı yüzeyler hiçbir şekilde uzun süre ile ışığa tutulmamalıdır. Bu işlem yüzeydeki folyonun çıkartılmasında sorun yaratabilir. Koruyucu folyo sıvılara karşı geçirimsiz değildir.

UYGULAMA ALANLARI

Daha detaylı bilgi için müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz. Yüzeyler solvent içermeyen tüm sıvılara ve ev eşyalarına karşı dayanımlıdır.

BAKIM VE TEMİZLİK

Yüzeyi temizlemek için nemli bir bez ve aşındırıcı içermeyen hafif bir temizlik malzemesi kullanabilirsiniz. Solventler, ürün tablosunda polyester ve UV-lacquer olarak işaretlenenlere asla sürülmemek kaydı ile çok dikkatli kullanılmalıdır. Tutkal atıkları gibi inatçı lekeler, temizleyici petrol kullanılarak dikkatlice temizlenebilir: Sıvıların uzun süreçlerde yüzeyde kalarak etki etmesine engel olun.

PVC Membran Folyolar, ana materyal PVC reçinesi, yüksek sıcaklığa ve darbelere karşı dayanıklılığı arttıran maddeler ve plastikleştiricilerden oluşur. 3 kısımdan meydana gelir.

• Yarı saydam üst katman (0,08 mm)

• Baskı için ana tabaka (0,07 mm)

• Yarı saydam alt katman (0,25 mm)